Question Icon

Hotmath Practice Problems

book image
Title:
Hotmath Pre-Algebra
Author:
Hotmath Team
 
Free
Chapter:Proportions, Ratios and PercentSection:Proportion Equations
 

Problem: 1

Solve the variable by writing a proportion. Estimate the answer first, then solve the proportion.

6 pencils at $7.35.

x pencils at $9.00

 

Problem: 3

Solve the variable by writing a proportion. Then solve the proportion.

6 bottles in 3 cases.

z bottles in 8 cases.

 

Problem: 5

A truck travels for 5 h at an average speed of 85 km/h. How far does the truck travel?

 

Problem: 7

A hawk flies 120 km in 2 h. At this average speed, how far could the hawk travel in 6 h.

 

Problem: 9

Find the unit price of the item.

6 oz of crackers for $1.08

 

Problem: 11

Find the unit price of the item.

4 yd of upholstery fabric for $60

 

Problem: 13

If you pay $3000 in property tax for a $90,000 house, about how much would you pay for a $110,000 house?

 

Problem: 15

The typical heartbeat rate (or pulse) is 72 beats per minute. If you take your pulse for 20 seconds, how many beats would you expect to feel?

 

Problem: 17

Convert the given rate using ratios.

30 mi/h = ft/s

 

Problem: 19

Convert the given rate using ratios.

30 cm/s = m/min